Sivas’ta acı dolu törenler

Kentteki ilk anma programı, valilik tarafından yapıldı. Vali Yılmaz Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Sivas Milletvekili Hakan Aksu, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet, valilik binasından Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli’ne kadar yürüdü. Heyet, binanın içerisinde, katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bırakarak, dua etti. Vali Şimşek, “Bu acı sadece burada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısı değil, hepimizin acısıdır. Tüm Türkiye’nin acısıdır.” dedi. AK Parti Grup Başkanı Güler de “Onlar bizlere bir emanet bıraktılar. Bu ülkenin birliği, beraberliği, kardeşliği emanetini bıraktılar” diye konuştu.

Üç genel başkan

Kentteki ikinci anma programında, katliamda yakınlarını kaybedenler Bilim ve Kültür Merkezi önüne gözyaşlarıyla karanfiller bıraktı. Burada saygı duruşunda bulunularak ölenlerin isimleri okundu. Anmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile birlikte yaklaşık 8 bin kişi katıldı.

“Bütün ailelerin ve bizim ortak talebimiz, Madımak’ın bir utanç müzesi olmasıdır. Bilim ve Kültür Merkezi yazısını gören ailelerin içi yanıyor” ifadelerini kullanan Özel dava süreciyle ilgili de “İstinafta umudumuzu sürdürüyoruz. Bu kararların bozulup bunun insanlığa karşı suç olarak nitelendirilmesi gerekiyor. İnsanlığa karşı suçlar zaman aşımına ve affa uğramazlar” diye konuştu.

Madımak Katliamı’nın “Türkiye’nin barışının içine döşenmiş bir mayın, bir dinamit” olduğunu belirten Özel “Bu dinamitleri, bu mayınları sadece gözü yaşlı analar, eşler, çocuklar ya da davayı takip eden avukatlar temizleyemez. Bütün siyasiler, bütün riskleri görerek cesaretle bu mayınları ellerimizle temizleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir