Termometreler Tarihi Sıcaklıkla Yıkılıyor! 1917’den Beri Böyle Sıcak Görmedi!

Rusya başkenti Moskova’da sıcaklar yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Rusya Hidrometeoroloji Merkezi’nin verilerine göre, 3 Temmuz’da termometreler 32,7°C’yi göstererek 1917’den bu yana en yüksek sıcaklığı kaydetti.

EVDE KALIN ÇAĞRISI

Başkent Moskova’nın Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, 4 Temmuz için mevsim normlarının üzerinde hava sıcaklıklarının beklendiğini ve 30°C’nin üzerine çıkabileceğini açıkladı. Özellikle risk grubundaki kişilere evde kalmaları çağrısında bulundu.

Mevcut sıcak hava koşulları nedeniyle metro ve tren istasyonlarında ücretsiz içme suyu dağıtımı yapılıyor. 5 Temmuz Cuma günü için ise Moskova’da saniyede 20-25 metre hızında şiddetli rüzgarlar ve yoğun yağış beklentisi bulunuyor.

1890’DAN BERİ EN YÜKSEK SICAKLIK KAYDEDİLDİ

Önceki günlerde de Moskova’da rekor sıcaklıklar yaşanmış, VDNH meteoroloji istasyonunda 2 Temmuz’da 32 derece ölçülmüş ve 1890’dan beri en yüksek sıcaklık kaydedilmişti. Rusya’nın Avrupa kısmında bu yaz için normalin üzerinde sıcak hava bekleniyor, başkentteki sıcaklık 4 Temmuz’da 35 dereceye kadar çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir